Online Randevu Alın
Yalancı Doğum Kasılmaları
Yalancı Doğum Kasılmaları
13 Mayıs 2022
Yalancı Doğum Kasılmaları
OKUNMA : 338

YALANCI DOĞUM KASILMALARI

Braxton Hicks kontraksiyonları (yalancı doğum kasılmaları), hamileliğin son aylarında rahimde doğuma hazırlık için meydana gelen düzensiz kasılmalardır. "Yalancı doğum sancıları" adı verilen bu kasılmalar gebelik döneminin 24. haftasından itibaren başlamakla birlikte ilerleyen haftalarda sıklığını arttırır.

Doğuma hazırlık yalancı doğum kasılmaları doğum yapmış kadınlarda genellikle daha erken başlar ve daha şiddetli olur. Kasılmalar genellikle ağrısız rahmin üst kısmından aşağı iner ve ortalama 30-45 saniye sürer.

Gerçek Doğum Kasılmaları Arasındaki Fark Nedir?

Gerçek kasılmalar düzenli, uzun süreli ve acı verici olmakla birlikte Braxton Hicks kasılmaları düzensiz, kısa süreli ve genellikle ağrısız olur.

Aktif doğum eylemi rahmin açılışı ve silme işlemi olurken Braxton Hicks kontraksiyonlarında hiçbir açılma görülmez.

Yalancı doğum kasılmalarının rahmi doğum için hazırladığına, doğumdan sonra kasılarak  küçülmesini kolaylaştırdığı ve plasentadaki kan akışını artırdığı düşünülüyor.

Bebeğin aşırı hareketi, cinsel ilişki, aşırı hayatta kalma ve yorgunluk, aşırı sıvı kaybı gibi durumlarda bu kasılmalar artabilir.

Kasılmaların sıklaşması ve rahatsız edici olması durumunda gerçek doğum eylemi başlamış olabileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Yalandı Doğum Kasılmaları Belirtileri

 • Kasılmaların düzensiz olması
 • Arada bir gelip ve en fazla 2 dakika sürmesi
 • Sıkışma veya daralma hissi yaratması
 • Ilık duş, idrara çıkma veya dinlenme ile kasılmalar geçmesi
 • Karnın ön bölümünde olması

Gerçek Doğum Kasılmaları Belirtileri

 • Gerçek doğum sancısı rahmi daraltır, bebeği doğum kanalına iterek doğum için hazırlar. Aynı zamanda bebeğin geçmesine yardımcı olmak için serviksi inceltir.
 • Düzenli olması
 • Dalgalar halinde gelmesi
 • Sıklığı ve şiddeti giderek artması
 • Dinlenme ile kasılmalar geçmemesi
 • Ağrı sırtta başlar ve zamanla karna yayılması
 • Karında sertlik olması
 • Su veya nişan gelmesi
 • Bebeğin karnınızın altına indiğini hissetme durumu.

Braxton Hicks Ne Kadar Sürer?

Genellikle her bir kasılma 30 saniye ile 2 dakika arasında sürer. Genellikle öğleden sonra, akşam veya hareketli bir fiziksel etkinlikten sonra meydana gelir.

Yaşadığınız sancının ne olduğu konusunda şüpheleriniz varsa ya da aşağıdakilerden birini fark ederseniz, doktorunuzu aramalısınız:

 • Yürüdüğünüz halde kasılmalar devam ediyorsa
 • Kasılmalar düzenli ve daha güçlü halde sıkılaşıyorsa
 • Vajinal kanama varsa
 • Vajinadan sıvı sızıntısı varsa

Braxton Hicks Kasılmaları Neden Oluşur?

Yalancı doğum kasılmalarının nedeni bilinmiyor. Genellikle susuzluk, yorgunluk, uzun vadeli ayakta kalma, stresli bir gün veya cinsel ilişki sonrası yalancı doğum sancıları meydana gelebilir. Braxton Hicks kasılmaları, vücudunuzu doğuma hazırladığından panik yapmanıza sebep olacak bir durum değildir. Bu kasılmalarla, rahim kendini rahatlatır ve bebeğin başının uygun konuma ulaşmasını sağlar. Ancak, bu kasılmaların şiddeti artıyorsa ve dinlenmeye rağmen geçmiyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğin son 3 yalancı doğum kasılmalarının görülmesinin nedenlerinden biri rahimin hızlı büyümesi. Bu süre boyunca bebek rahimde daha hareketlidir ve bunun sonucunda karın kasılmaları normal bir süreçtir.

Braxton Hicks kasılmaları kimlerde görülür?

Gebelik döneminde görülen bu durum gebe kalan tüm kadınlarda görülebilmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları günde kaç defa olur?

Sayısı ve şiddeti değişken olmakla beraber, gebeliğin son haftalarında daha sık olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeği doğum kanalına ilerletip, doğumu başlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları kaçıncı haftada başlar?

Rahmin gerilmeye başladığı 16. Haftadan itibaren görülmekle beraber gebeliğin daha erken dönemlerinde bile başlayabilir. Genellikle 22-24. Haftadan itibaren hissedilebilir. Nadir olarak gebeliğin 16. haftası öncesinde de görülebilmektedir.

Braxton Hicks kasılmalarından ne kadar süre sonra doğum başlar?

Bu kasılmalar 16. Haftadan itibaren hissedilebilmektedir. Bu süre ile ilgili net bir bilgi olmakla beraber gebeliğin son dönemlerine doğru daha sık aralıklarla meydana gelmektedir. Braxton Hicks kasılmaları doğum belirtisi ya da doğum başlatıcı niteliğe sahip değildir.

Braxton Hicks kasılmalarının tedavisi nasıl sağlanır?

Braxton Hicks kasılmaları hastalık türü olarak değil bir durum olarak nitelendirilmektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan bu durum için anne adaylarına egzersiz, istirahat, nefes alıştırmaları vb. öneriler sunulmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı