Online Randevu Alın
Tüp Bebek Tedavisi Nedir?
Tüp Bebek Tedavisi Nedir?
24 Mart 2022
Tüp Bebek Tedavisi Nedir?
OKUNMA : 488

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Yardımcı üreme teknikleri de denilebilen tüp bebek tedavisi kadın, erkek ve bazen de çiftlerin her ikisinde de oluşabilen bir nedenden dolayı yumurta ve sperm hücrelerinin bir araya gelemediği, embriyo oluşumunun sağlanamadığı veya oluşan embriyonun rahime tutunamaması durumlarında, sperm ve yumurta hücrelerinin vücut dışına alınarak laboratuvar ortamında döllendirilip oluşan embriyoyu rahime transfer etme işlemidir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ HANGİ KOŞULLARDA UYGULANABİLİR?

Tüp bebek tedavisi; kadına ait yumurtlama problemleri, her iki tüpün tıkalı olması, yumurta rezervinin az olması, endometriozis, erkeğe ait sperm sayısında azalma, hareket azlığı, ciddi şekil bozukluğu ya da azospermi olması, kişilerde genetik olarak araştırılması gereken durumların bulunması, immünolojik sorunlar, aşılama uygulamalarında görülen başarısızlık, kadınlarda görülecek olan ileri yaş durumu, endometriyoma, tekrarlanan gebelik kaybı, bazı hormonal bozukluk gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN UYGULANAMADIĞI DURUMLAR

Tüp bebek tedavisi ülkemizdeki yönetmeliklere göre sadece evli çiftlere uygulanmaktadır. Evli olmayan çiftlerde bu tedavi türü uygulanamamaktadır. Kadınlarda; erken menopoz veya erken yumurta yetersizliği durumlarında erkeklerde ise meni de sperm görülememesi veya sperm üretiminin olamadığı durumlarda bu tedavi uygulanamamaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

Yumurtaların Uyarılması: Anne adayının yumurtalık rezervindeki yumurtaların olgunlaşabilmesi için hormon tedavisine başlanır. Bu işlem için öncelikle yumurtalıkların baskılanması için kişiye GnRH analogları verilir. Ardından yumurtalıkların uyarılması için hMG ve FSH uygulanır. Böylece anne adayının yumurta sayısı ve kalitesi artırılır. Yaklaşık 8 ila 10 gün sonra folikül büyüklüğü 18 ila 20 mm. boyutuna ulaştığında HCG yani çatlatma iğnesi yapılır.

Yumurtaların Toplanması: Çatlatma iğnesinin uygulanmasından 34 ila 36 saat sonra OPU işlemi olarak tanımlanan yumurta toplama işlemine geçilir. Transvajinal ultrason eşliğinde sedasyon analjezisi-anestezisi uygulanarak yapılan işlem, yaklaşık 13-30 dakika sürer. Vajinal muayene pozisyonunda yapılan OPU işlemi sırasında kişi acı hissetmez.

Spermlerin Alınması: Baba adayı, sperm odasında mastürbasyon yoluyla sperm örneği verir. Alınan örnek, laboratuvara verilir. Meni içeriğinde sperm olmayan erkeklerde ise yumurtalıklardan cerrahi yolla sperm elde edilebilir.

Döllenme: Klasik tüp bebek yöntemi olan IVF işleminde alınan yumurta ve sperm hücreleri laboratuvarda hazırlanan  ortamda bir araya getirilerek döllenmeleri beklenir. ICSI ya da farklı bir deyişle mikroenjeksiyon tekniğinde ise sperm, yumurtanın içine enjekte edilir. Her iki yöntemin sonunda yumurtanın döllenmesiyle embriyo oluşur.

Embriyo Transferi: Tüp bebek tedavi yönteminin son aşaması olan embriyo transferinde önceden elde edilen embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Anesteziye gerek duyulmaksızın ultrasonografi eşliğinde yapılan transfer işleminde embriyo, kateter yardımıyla rahim içine bırakılır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARI HANGİ FAKTÖRLERE BAĞLIDIR?

 • Kadının yaşı (35'ten sonra hamilelik şansı azalmaktadır)
 • Yüksek kilo (30'un üzerinde VKİ değeri)
 • Sperm kalitesi
 • Sperm sayısında azalma, spermin tutunma sorunu
 • Yumurtalık ve spermlere zarar veren bağışıklık sistemi sorunları
 • Rahim ve fallop tüplerindeki sorunlar
 • Rahimde tutulmayı engelleyen miyop, polip, yapışıklık, endometriozis’in varlığı
 • Her iki çift için sigara kullanımı
 • Stresten uzak durma,
 • Dengeli beslenme,
 • Alkolden uzak durma,

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN RİSKLERİ

Tüp bebek tedavisinin her aşamasında küçük ihtimaller de olsa bazı riskler ve yan etkiler vardır. Tüp bebek tedavisi riskleri şunları içerir:

Çoklu (çoğul) gebelik: Tüp bebek tedavisiyle (IVF), rahminize birden fazla embriyo transfer edilirse bu durum çoklu gebelik riskini artırır. Birden fazla fetüsü olan bir gebelik, tek bir fetüse sahip olan gebelikten daha fazla erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski taşır.

Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski: Yapılan araştırmalar neticesinde, IVF'nin bebeğin erken doğma veya düşük doğum ağırlıklı doğma riskini az miktarda artırdığı görülmektedir.

Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu: Bu durum, tüp bebek yönteminde yumurta gelişimini tetiklemek için folikül uyarıcı hormon (FSH) tedavisi yapılan anne adaylarında meydana gelmektedir. Bazı anne adayları verilen ilaç ve doza aşırı derecede tepki verebilirler. Nitekim iki hafta içerisinde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu durum "Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu" (Ovarian hiperstimulasyon sendromu-OHSS) olarak adlandırılmaktadır.

Düşük riski: Tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen gebelikler artık normal yolla oluşan gebelikler gibi takip edilmektedir. Sadece çoğul gebelik olmuşsa bu durum bir risk olarak düşünülebilir.

Yumurta toplama prosedürü komplikasyonları: Yumurta toplamak için aspirasyon iğnesinin kullanılması kanamaya, enfeksiyona veya bağırsakta, mesanede veya bir kan damarında hasara neden olabilir.

Ektopik gebelik (Dış gebelik): Tüp bebek tedavisi uygulanan anne adaylarının yaklaşık yüzde 2 ila yüzde 5’i ektopik gebelik yaşayacaktır. Döllenmiş yumurta rahim dışına, genellikle bir fallop tüpüne implante olduğunda döllenmiş yumurta rahim dışında yaşayamaz ve gebeliğe devam etmenin bir yolu kalmaz.

Doğum kusurları: Annenin yaşı, doğum kusurlarının gelişiminde birincil risk faktörüdür.

Stres: Tüp bebek yöntemi finansal, fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı