Online Randevu Alın
Sperm Chip

SPERM CHİP SPERM ÇİP

Kısırlık günümüzde oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Kısırlık daha çok erkek faktörü kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Erkekde bulunan sperm kalitesini ve morfolojisini görülebilmesi için hastadan istenilen 3 günlük ilişki perhizi ile spermiyogram tahlilini yaptırmasıdır. Çıkan sonuçlarda sperm kalitesiz ve morfolojisi düşük ise hastaya sperm chip ya da sperm çip (fertil plus) önerilir. Sperm Chip ile sağlıklı DNA ya sahip sperm ayrıştırılır. 
Kısırlık tedavısıne başvuran çiftlerin Tüp bebek (ıvf) yöntemini seçme nedenleri sıralayacak olursak ; nedeni belli olmayan açıklanamayan kısırlık, enfeksiyonlar ve buna bağlı tüplerin tıkanıklığı, erkekte bulunan sperm kalite düşüklüğü, aşırı kilo veya ileri yaş gibi faktörleri sayılabilir.
Öncelikle sağlıklı bir gebeliğin oluşabilmesi için, sağlıklı bir embriyo olması gerekmektedir. Bunların en başında ise yumurta ve sperm kalitesi gelmektedir. Yumurta sayımını, kalitesini ve erkekden alınan sperm sayımını kalite oranını görülebilmesi için bazı tahliller yapılması istenmektedir.
Anne adaylarının tahlillerini adetli dönemde yaptırması gerekiyor. Bunun nedeni bir aylık adet döngüsünde kadının hormonal dengesinin sürekli değişiklik göstermekte olmasıdır. Bundan dolayı en doğru zaman adetin ikinci günü ile beşinci güne kadar geçen zaman dilimi içerisinde kan testlerinin yapılması gerekir. Bu en doğru hormon sonuçlarının alınmasını sağlar.
Bu tahliller LH, FSH, AMH ‘dır. LH hormonu salınımı şart olan bir hormondur. FSH yumurta rezervini gösteren hormondur. LH ve FSH hormonu değer farklılıkları gösterebilir. Yumurta kalitesinin ve rezervinin var olup olmadığını bizlere net sonuç veren tahlil AMH ‘dır.Bu şekilde tahliller sonucunda bayan’daki yumurta rezervinin görülmesi sağlanır.

SPERM CHİP NEDİR ?

Sorusunu aydınlatmak gerekirse ; var olan sperm sayısı % 1 ise sperm chip mutlaka yapılmalıdır. Bu yöntem DNA ‘sı sağlıklı ve fizyolojisi en iyi spermlerin chip uygulaması ile ayrılıp seçilmesi, DNA’sı bozulmuş, hasar görmüş sağlıksız spermlerin ayırt edilmesi işlemidir.
Düşük ve kalitesiz spermler’in hücrelerinden ayıklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Bu uygulama sağlıklı / sağlıksız, kaliteli/kalitesiz olan spermlerin birbirinden ayrıştırılması olup DNA yapısı kaliteli bulunan sperm hücrelerinin seçilmesini sağlar. Seçilen spermlerin DNA yapısı sağlıklı ve güçlü olacağından embriyoların rahme tutunma başarı şansını bir nebze daha arttırmaktadır.
Bu teknik özellikle zayıf sperm motilitesi ve morfolojisine sahip olan erkekler üzerinde etkin bir sonuç vermektedir. Dünya çapında 70 milyondan fazla kısırlık sorunu yaşayan çift bulunmaktadır. Kısırlık vakaları en çok erkek kaynaklıdır.
Sperm chip yönteminin erkek kısırlığına en iyi katkıyı sağladığı bilinmektedir. Çip teknolojisi tüp bebek tedavilerinde yardımcı ve başarıyı artırma özelliğine sahiptir. Tüp bebek tedavisi çerçevesinde baba adayından alınan sperm hücrelerine laboratuvar ortamında uygulanan bu tedavi yönteminin DNA’ sı sağlıklı spermleri seçmeyi sağladığı artan hamilelik oranlarıyla da göstermiştir. Bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda sperm donasyonu tedavisi uygulanabilir. Kıbrıs tüp bebek merkezimizde ekip ruhu ile en son teknolojik cihazlarımızla, avrupa standartlarındaki hijyenik laboratuvar ortamında sizlere tedaviler sunmaktayız. Hiçbir şey anne ve baba olmanıza engel değildir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı