Online Randevu Alın
Rahim Polipi
Rahim Polipi
19 Mayıs 2022
Rahim Polipi
OKUNMA : 338

RAHİM POLİPİ NEDİR?

Polip, vücuttaki farklı dokularda görünebilen tümör benzeri yapılara verilen addır. Polipler servikal, bağırsak, burun gibi mukoza kaplı dokularda bulunabilir. Gözetimsiz polipler zamanla büyüyebilir ve çeşitliliğe neden olabilir. Dokuya, yapıya ve kokuya göre farklı türlere bölünmüş olan poliplerin çoğunluğu iyi huylu olsa da kanser riski oluşturan polip türleri de vardır. Riskli olarak kabul edilen bir polip, cerrahi farklı bir tedavi yöntemiyle kontrol edilir. Polipler, oluşturuldukları dokunun tabanı tarafından dışarı doğru itilir. Bazen sap, bazen geniş taban dokuya yapışır.

Polip genellikle vücudun içi boş organlarında bilinmeyen bir şekilde görünen tümör nedeniyle oluşur. Dışarıdan, bulduğu alanda yuvarlanan poliçeler etli gibi görünüyor. Polip oluşumu tespit edildiğinde doktora danışılmalıdır. Bazı kanserli hücreler, bir preursor olarak polipler oluşturabilir. Polip, göründüğü organa göre değerlendirilebilir. Mide, küçük bağırsak gibi organlardaki polipler genellikle iyi huydur, kalın bağırsaktaki poliplerin %90 kanserli kısmı polip içinde, diğer %10 ise etli parçayı oluşturur.

RAHİM POLİPİ BELİRTİLERİ

Polipler bilinmeyen nedenlerle oluşturulup yok edilebilir. Özellikle, küçük yapılı polipler çoğu bireyde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle, bunlar yalnızca araştırma sırasında farklı bir nedenle tespit edilebilir ve sıklıkla alınması gerekmez. Ancak bazı durumlarda, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilecek rahatsızlığa neden olabilirler. Özellikle büyük boyutlu olduklarında belirtiler aracılığıyla kendini gösterir. Bu belirtilerin ciddiyeti, poliplerin meydana geldiği bölgeye, meydana gelen poliplerin sayısına ve boyutuna bağlıdır.

Rahim ve rahim poliçelerinde;

  • Düzensiz kanama
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Aşırı kanama yoğunluğu
  • Uzun vadeli menstrüal kanama
  • Doğurganlık gibi belirtiler en yaygın belirtiler arasındadır.

En çok kadınlar, serviks ve serviks bölgelerinde görülen polipler, yukarıda belirtildiği gibi vücudun farklı doku ve organlarında da meydana gelebilir. Örneğin, safra kesesi, mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı, bağırsak ve dışkı, görünümdeki değişiklikler ve ultrasonik muayenelerdeki diğer safra kesesi hastalıklarıyla karıştırılarak tespit edilebilir. Ses kablolarındaki polipler ses yapısındaki anormallikler ve değişikliklerle tanımlanabilir ve bağırsaktaki polipler sindirim sisteminin düzensiz çalışması, tekrarlanan ishal ve diskteki kanın görünümü gibi belirtilerle tanımlanabilir.

RAHİM POLİPİ TEDAVİSİ

Polip uygulaması polip oluşum yeri, boyutu, parça sayısı ve polip türüne göre değişiklik gösterebilir. Polip tedavisi için, uzman doktorlar tarafından değerlendirilen bir tedavi yöntemi hemen uygulanmalıdır.

Son yıllarda alternatif ilaç adı verilen bazı polipler tedavide aktif olarak kullanılsa da tedaviden daha destekleyicidir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi yöntemini kabul etmemelisiniz. Bir polip kötü huylu ise, kavramayı önlerse, tedavi edilmelidir. Poptomi rahim üzerindeki polipler ameliyatla temizlemek için polipektomi yöntemi kullanılır. Polipektomi oldukça basit bir endoskopik süreçtir. Milimetre hassasiyetinde cerrahi aletlerle çalışma sırasında acı hissedilmez.

Farklı tedavi yolları uterin veya uterus içi poliçelerde izlenebilir. Hormonal denge regülasyon ilaçları geçici bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. İlaçları kullanmayı bıraktığınızda belirtiler geri dönecektir. Bu nedenle, ilaçla tedavi genellikle kalıcı bir yöntem olarak tercih edilmez. Hekiminiz histeroskopi yönteminde poliçeleri çıkarmak için histeroskopi ameliyat cihazları yerleştirir. Vajinal kamera adı verilen özel bir ekipman rahim içinden girer ve rahim seviyesine erişerek poliplerin tam konumunu saptırır ve kesilir ve pıhtılaşır. Histeroskopi işlemi ile kürtaj yapılabilir.

Polip tedavisinden sonra hastanede kalmanıza gerek yoktur. Çalışma gününüz içinde boşaltılabilirsiniz. Sonuç olarak, tedavi fazındaki en önemli şey doğru şekilde teşhis edilmektir. Polipin türü, sayısı, boyutu gibi faktörler doğru öğrendikten sonra oldukça basit bir şekilde hastanın günlük yaşamına geri dönebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı