Online Randevu Alın
Miyom
Miyom
18 Nisan 2022
Miyom
OKUNMA : 174

MİYOM NEDİR?

Miyomlar rahim ve rahim ağzında görülebilen, düz kas dokusundan gelişen iyi huylu tümör dokularıdır. Kadınlarda pelvis bölgesinde görülen en sık tümör yapılarıdır.

Kadınlarda, miyomların görülme yaş durumu genellikle 30-40 yaş arasıdır. Miyomların, ergen ve yetişkin dönemde görülme olasılığı oldukça azdır. Hormonsal durumlardan da etkilendiği bilinen miyomlar, menopoz sonrası küçülme göstereceği gibi kötü huylu miyoma çevirme durumu da söz konusudur. Bu nedenle miyomların, menopoz sonrası belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Sebebinin tam olarak bilinmemesi ile beraber her 1000 miyomdan 1'inde kanser oluşma riski söz konusudur.

 Miyomlar genellikle kadınlarda yaklaşık olarak %20-25 civarında görülebilen bir durumdur. Miyomları olan birçok kadın genel olarak bundan haberdar değildir çünkü iyi huylu tümör adını da verdiğimiz miyom sinsi bir hastalıktır. Bazı miyomlar kadının hayatının düzenini değiştirirken, bazı miyomlar ise kendilerini fark ettirmez ve kişilerin hayatlarına devam etmelerinde bir sorun teşkil etmezler.

MİYOM TÜRLERİ

Miyomlar bulundukları bölgelere göre 3’e ayrılırlar;

Subseröz Miyomlar: Subseröz miyomlar rahmin dış yüzeyine doğru büyürler. Bu miyomlar şişme eğilimi gösterirler. Böylelikle subseröz miyomun bulunduğu yere bağlı olarak çıplak gözle görülecek şekilde karnın bir bölümünde şişlik görülebilir. Bu tipteki miyomlar rahim boşluğuna baskı yapabilirler ve özellikle hamilelik sürecinde ciddi risk oluştururlar. Subseröz miyomlar tedavi edilmeden kontrolsüzce büyüdükleri takdirde erken doğum, düşük, kısırlık ve gebelik kaybı gibi son derece olumsuz durumlara sebebiyet verebilirler.

İntramural Miyomlar: Bu miyomlar en yaygın miyomlardır. Bunlar genellikle rahmin içindeki kas katmanında bulunur. Aşırı büyüme durumunda rahim genişleyebilir ve dışarıdan bakıldığında belli bir miktara kadar şişebilir.

Subkümöz Miyomlar: En az görülen fakat en fazla kanamaya yol açan miyomlardır. Bu tipteki miyomlar rahim içinde ortaya çıkarlar.

MİYOM BELİRTİLERİ

Miyomlar genel olarak belirti vermezler. Bazen jinekolojik muayeneler esnasında tamamen tesadüfen tespit edilirler. Ancak; çoğu zaman büyüme ve yerleşimleriyle orantılı olarak şu bulguları verebilirler;

 • Adet düzensizliği
 • Yoğun kanama
 • Daha uzun adet kanaması
 • Sık adet görme
 • Şiddetli sancılı adet
 • Düzensiz vajinal kanamalar
 • Yoğun kanamaya bağlı anemi
 • Ağrı
 • İlişki sırasında ve sonrasında kanama ve ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • Kabızlık, bağırsak hareketlerinde zorluk
 • Karın krampları
 • Karında şişlik
 • Düşükler
 • İnfertilite (Kısırlık)

    MİYOM RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER

Irk: Siyahi kadınlarda beyaz ırka göre 2-3 kat daha fazla miyom görülür.

Doğum öyküsü: Bir veya birden fazla doğum yapmış olmak miyom gelişme riskini azaltır. Doğum yaşı da önemlidir. İlk doğumunu daha geç yaşlarda yapan kadınlarda miyom görülme riski erken yaşlarda doğum yapan kadınlara göre daha azdır.

İlk adetin erken başlaması: Adetin erken yaşta başlaması miyom görülme riskini arttırır.

Doğum kontrol hapları: Standart ya da düşük doz doğum kontrol haplarının miyomların büyümesine sebep olmadığı kaydedilmiştir. Bu sebeple doğum kontrol hapı kullanımının miyomu olan hastalarda kontrendike olmadığı, 3 aylık depo iğnelerin miyom açısından koruduğu bilinmektedir.

Şişmanlık: Miyom ile şişmanlık (obezite) arasındaki ilişki net değildir; direkt bir ilişkiden ziyade dolaylı bir ilişki olduğu düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlıkları: Kırmızı et tüketimi fazla olanlarda, A ve D vitamini eksikliklerinde, alkol özellikle de bira tüketimi ile miyom gelişme riski artmaktadır. Kafein tüketimi ile miyom arasında ise bir ilişki yoktur.

Genetik etkenler: Ailesinde miyom olan kadınlarda daha yüksek oranda miyom görüldüğü saptanmıştır.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Miyomların pek çoğu herhangi bir belirti veya şikâyete yol açmaksızın, rastlantısal olarak tespit edilirler. Böyle miyomlarda genellikle herhangi bir tedavi verilmeksizin miyom periyodik olarak takip edilir.

Bunun dışında tespit edilen miyomlar birtakım belirtilere yol açıyorsa bir takım tedaviler uygulanabilmektedir. Tedavi, genel olarak, cerrahi yöntemlerle uygulanmaktadır. Ameliyat kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına göre verilir ve ameliyatın kapsamı belirlenir.

Bu ameliyatlar birkaç farklı yöntemle uygulanabiliyor:

Histeroskopi: Bu yöntem de ağrıya yol açan ve sık ya da şiddetli kanamaya neden olan küçük miyomlar vajinal yoldan girilerek alınıyor. Rahmin altında veya iç tabakasında yer alan miyomlar özel bir görüntüleme sistemi ile çıkartılabiliyor.

Kapalı Ameliyatlar: Kapalı ameliyatlar ise laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemleriyle yapılıyor. 4 – 5 cm’den büyük miyomlar rahim yatağından çıkarılıyor ve varsa bölgedeki kanamalara müdahale edilerek, o bölgenin dikilmesiyle gerçekleştiriliyor.

Açık Cerrahi: Bu yöntem göbeğin üst kısmına kadar ilerlemiş çok büyük boydaki tümörlerin çıkarılmasını kapsıyor. Miyomların büyük olması sebebiyle laparoskopik veya robotik yöntemde çalışılacak alan bulunmadığından açık cerrahi yöntemiyle kesi yapılarak miyomlar temizleniyor.

İlaç Tedavisi: Cerrahi tercih edilmeyen kimi uygun hastalarda ise ilaç tedavisine başvurulabiliyor. İlaç tedavileri her ne kadar miyomları ortadan kaldırmasa da, miyomun neden olduğu aşırı kanamaların azaltılması ve miyomun küçültülmesi gibi faydalar sağlayabiliyor.

Bunların yanı sıra, uygun olan kimi hastalarda, girişimsel radyolojik tekniklerle kasık damarından ilerletilen bir kateter ile, miyomu besleyen damarlar kapatılarak miyomun büyümesi engelleniyor ve hatta küçülmesi sağlanıyor.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı