Online Randevu Alın
Kök Hücre
Kök Hücre
21 Mart 2022
Kök Hücre
OKUNMA : 560

KÖK HÜCRE NEDİR?

Kök hücreler insan vücudundaki doku ve organların oluşumunu sağlayan ana hücrelerdir. Bu hücreler kendilerini yenileyebilir, çoğaltabilir ve herhangi bir doku veya organda meydana gelen hasarlara karşı yeni bir doku üretmekle birlikte hasar alan hücreleri onarabilmektedirler. Bölünebilme özellikleri sayesinde kendi türlerinden hücrelerin oluşmasında rol almakla birlikte kas ya da kan hücrelerine dönüşebilirler. Pek çok farklı türü bulunan kök hücreler kişi henüz anne karnında iken önemli bir rol alarak doku ve organların oluşumunu sağlar.

KÖK HÜCRE TÜRLERİ

 Kök hücrelerin başlıca üç türü vardır; embriyonik kök hücreler, yetişkin kök hücreleri ve indüklenmiş pluripotent kök hücreler (İPSC). Ayrıca farklılaşma potansiyeline göre kök hücrelerin unipotent, multipotent, pluripotent veya totipoten oldukları söylenir.

Ebriyonik kök hücreler: Büyümekte veya yavruya dönüşmekte olan ebriyoya yeni hücreler sağlar. Bu kök hücreler farklılaşma potansiyeli olarak pluripotent hücre türündedir. Yani bedendeki tüm hücre türlerine dönüşebilme özelliğine sahiptirler.

Yetişkin kök hücreleri: Organizmanın hasar gören bölgelerinde hücrelerin yenilenmesi için hücre desteği sağlar. Bu kök hücreler farklılaşma potansiyeli olarak multipotent hücre türündedir. Yani bedendeki bazı hücre türlerine dönüşebilme özelliğine sahiptirler.

İndüklenmiş pluripotent kök hücreler (İPSC): Bilim insanları tarafından laboratuvar ortamında yapılan kök hücrelerdir. Tıpkı embriyonik kök hücreler gibi pluripotent olup tüm hücre türlerine dönüşebilmektedirler.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

İnsan vücudunda bulunan tüm yapıların oluşmasında ana bileşen olan ve kendisini yenileyebilen kök hücreler pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Önceden yalnızca kemik iliğinden alınan kök hücreler ile kök hücre tedavisi uygulanabilirken günümüzde periferik kandan ve kordon kanından da bu tedavi uygulanabilmektedir.  Ayrıca son dönemlerde gelişmiş ve uygulanabilir olan, yumurtadan ve yağ dokusundan da kök hücre alınarak bu tedavi uygulanabilmektedir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Günümüzde kök hücreler periferik kan, kemik iliği ve kordon alınarak kullanılmaktadır. Kişinin kendisinden alınan kök hücre yine kendisinde hasarlı olan bölgeye nakil edilir. Bir diğer yöntem ise başka bir kişiden (donör) alınan kök hücrenin hasta olan kişiye nakil edilmesidir. Hastanın kendisinden kök hücre alınamaması durumunda ve tam uyumlu donör bulunamaması durumunda yarı uyumlu donör tercih edilmektedir. Uygun olan kök hücresi bulunduktan sonra kök hücre hastanın damar yolundan veya hasarlı olan bölgeye direk enjekte edilmesiyle bu işlem tamamlanır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLAR İÇİN KULLANILABİLİR?

Kök hücre tedavisinde her geçen gün yeni gelişmeler olmaktadır. Bu gelişmeler ile birlikte birçok hastalığın iyileştirilme sürecinde kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Kök hücre tedavisinin ağırlıklı olarak kullanıldığı hastalık türleri: Kemik iliği kanserleri, Lenfoma, Hodgkin lenfoma, Lösemi, Anemi, Akdeniz anemisi, Organ kanserleri, Plazma hücre hastalıkları, Kemik iliği yetmezliği, Multiple myeloma, Kalıtsal ve doğumsal kan hastalıkları, İmmün yetersizliğe bağlı gelişen hastalıklar, Kalıtsal metabolik hastalıklar.

KÖK HÜCRE BAĞIŞI İÇİN GEREKLİ OLAN NİTELİKLER

Kök hücre tedavisinde sağlık sorunu olmayan ve 18 ile 50 yaş arasında olan her insan kök hücre bağışı yapabilme hakkına sahiptir. Bağışçı olacak kişinin daha öncesinde Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı tanısı koyulmamış olması gerekmektedir. Kronik hastalığa sahip olan kişiler kök hücre bağışında bulunamazlar.

KÖK HÜCRE BAĞIŞI NASIL YAPILIR

Kök hücre bağışı yapmak ilk etapta bir tüp kan vermekle başlar. Bağışçının verdiği kan belirli doğrulama testlerinden geçer ve eğer test sonucu donörün uygun olduğunu gösterir ise donör bir tüp daha kan verir. Donörler iki şekilde kök hücre bağışı yapabilirler: Birinci yöntemde kemik iliğinden alınırken kök hücreler ikinci yöntemde kandaki kök hücreler toplanmaktadır. Kemik iliğinden kök hücre toplama işlemi ameliyathane koşullarında genel anestezi ile birlikte yapılmaktadır. Bu yöntem çok fazla kullanılmamaktadır. Diğer işlemde, periferik kök hücre denilen hücreler, dolaşımda olan kandan toplanmaktadır. Bu işlem öncesinde hastaya özel bir rejim uygulanmakla birlikte kemoterapi tedaviside verilmektedir. Hasta bu süreç içerisindeyken donör olacak kişi hastaneye yatırılır ve dört gün boyunca kemik iliğine yerleşmiş kök hücrelerin kana karışması için özel aşılar yapılır. Beşinci gün ise bağışçı kök hücreleri toplayan özel bir cihaza bağlanmaktadır. Bu işlem 2-3 saat aralığında gerçekleşir ve sonrasında toplanan kök hücreler hastaya nakil edilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı