Online Randevu Alın
İzmir Tüp Bebek Merkezi
İzmir Tüp Bebek Merkezi
14 Nisan 2022
İzmir Tüp Bebek Merkezi
OKUNMA : 421

İzmir Tüp Bebek Merkezi

Türkiye’de 3 büyük şehirde tüp bebek merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de İzmir’de bulunmaktadır. İzmir tüp bebek merkezlerinde uygulanan tedavilerle birçok aile bebek sahibi olmuştur. Laboratuar ortamlarının önem teşkil ettiği bu merkezlerde yapılan tetkikler sonucunda alınan örnekler ve yapılan incelemeler büyük bir titizlikle ve özenle gerçekleştirilmektedir. Sonuçlarda anne adayının yumurtası ya da yumurtalarının uygulanacak işlem için hazır olması halinde baba adayından alınan spermlerle laboratuar ortamında birleştirilerek döllenme sağlanmaktadır.

Tüp bebek Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından yürütülen tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından bekleme sürecine geçilmektedir. Bu süreç yaklaşık 2 haftayı bulabilmektedir. Yani işlemin uygulanmasından yaklaşık 12 gün sonrasında anne adayından alınan kan örneğiyle gebelik sonuçlarını öğrenmek mümkündür.

Gebelik sonuçlarının öğrenilmesinin ve pozitifi çıkmasının ardından hamilelik sürecinin devamında il dışından gelen hastaların kendi illerinde bulunan kadın doğum doktorları ile rutin sürecin takibine başlamaları mümkündür.

Tüp Bebek Uygulamaları

Tüp bebek uygulamaları hem anne adayının hem de baba adayının yapılan kan tahlili ve test sonuçlarının uygunluğuna bağlı olarak yapılmaktadır. Anne adayından beklenen test sonucu menopoz dönemine girmemiş olmasıdır. Yani yumurtalıkların var olmasıdır. Baba adayından beklenen test sonucu ise; canlı ya da ölü olması fark etmeksizin sperme sahip olmasıdır. Bu iki sonucun olumlu olması durumunda çiftin tüp bebek tedavisi için uygun adaylar olduğu tespit edilir. Bu süreç sonrasında gelen test sonuçlarına göre uygulanacak tedavi; tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından belirlenmektedir.

Tüp bebek uygulaması ülkemizde belirli yasal yaptırımlara sahiptir. Tüp bebek tedavisi için belirlenen ölçütlere uymak koşuluyla yapılabilmektedir. Özellikle embriyo transferleri sırasında transfer edilen embriyolar için bir sınırlama bulunmaktadır. Bunun nedeni embriyo transferlerinin çoğul gebeliğe büyük olasılık tanımasından kaynaklanmaktadır. Embriyo transferi için sınırlama ülkemizde en fazla 2 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ülkemizde transfer edilebilecek embriyo sayısı en fazla 2’dir.

35 yaş anne adaylarının doğurganlığı hesaplandığında olasılığın yüksek olması nedeniyle ilk ve ikinci tüp bebek denemelerinde anne adayına 1 adet embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. 2. deneme sonrasında da gebelik oluşmuyorsa anne adayına 2 embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. Ancak 35 yaş üstü anne adaylarında doğurganlığın azalması durumu göz önüne alınarak ilk deneme de dahil olmak üzere en fazla 2 adet olmak şartı ile embriyo transferi gerçekleştirilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Çıkan test sonuçlarınıza göre en uygun tedavi yöntemi Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından size bildirilecektir. Tüp bebek tedavisinde uygulanabilecek yöntem ve yardımcı yöntemleri aşağıdaki tabloda inceleyebiliriz;

 • In Vitro Fertilizasyon yöntemi,
 • Mikroenjeksiyon yöntemi,
 • İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yöntemi,
 • Frozen embryo transferi yöntemi,
 • Blastokist kültürü ve transferi yöntemi.
 • Embryo zarının inceltilmesi,
 • Sperm aspirasyonu,
 • Preimplantasyon genetik tanı,
 • Embryo dondurma,
 • Assisted Hatching ( embriyo çeperinin inceltilmesi),
 • Sperm dondurma.

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinden anne adayının ya da baba adayının test sonuçları göz önüne alınarak en uygun olan tedavi yöntemi seçilerek tedavi sürecine başlanır. İzmir dışından tedavi için gelen çiftlerin tedavi uygulandıktan sonraki 12 gün içerisinde yapılan kan tahlili sonucunda sonuçların pozitif çıkmasından sonra kendi illerinde bulunan kadın doğum uzmanları ile rutin kontrollerini sürdürmeleri mümkündür.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları doktorunuzun sizin için belirlediği tedavi yöntemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Uygulanan tedavi yöntemi, ilaçlar ve tetkikler tedavi sürecinin fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Ancak tedavi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından destek alabilmeniz mümkündür. SGK’dan tüp bebek tedavisi için yardım alabilmeniz için 23 yaşını geçmiş olmanız ve 40 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.

Eğer koşullar sizin için uygunsa ilk tüp bebek denemenizde tüm tutarın %30’unu Sosyal Güvenlik kurumu karşılamaktadır. Bu oran ikinci denemenizde %25’e düşmektedir. 3. denemede ise %20 oranında devlet desteği almanız mümkündür. İlk 3 deneme sonrası devlet tüp bebek için destek vermemektedir.

İzmir Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurmaları halinde geçirecekleri süreci anlatan bir liste oluşturduk;

 • İlk muayene ve çiftin geçmiş değerlendirmesi,
 • Yumurtalıkları uyarma ve oluşturma işlemleri,
 • Yumurta toplama işlemi,
 • Uygulanacak tedavinin belirlenmesi,
 • Tedavinin uygulanması,
 • İn vitro fertilizasyon yöntemi veya mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması,
 • Embriyo transferi,
 • Gebelik testi.

ilk muayene sırasında anne adayının geçmişi dinlenmektedir. Burada daha önce yaşadığı düşük, gebelik ya da tedavilerle ilgili bilgi alınır. Bu süreç içerisinde çiftten kan testi istenir. Kadından rahim filmi istenirken, erkekten sperm tahlili istenir. Kromozom analizleri gerçekleştirilir. Anne ya da baba adayındaki bulgular değerlendirilir. Raporlar göz önüne alınır. Tüm bu koşullar göz önüne alınarak Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından belirlenen tedavi yöntemini uygulamak için gün verilir.

Yumurtalıkları uyarma ve oluşturma aşamasında amaç anne adayının yumurtalıklarını baskılamaktır. Yumurtalıkların baskılanması amacı ile ilaç tedavisine başlanır. Bu süreç sonunda yumurtalıkların uyarılması için uygun ilaçların kullanılmasına geçilir. Burada amaç yumurtaların uygun kaliteye sahip hale gelmesi ve sonuç olarak kaliteli yumurta hücreleri elde etmektir.

Uyarma amaçlı alınan ilaçlara başladıktan 2 ile 5 gün arasındaki süreçte anne adayından tekrar tahlil örnekleri ve ultrason grafiği istenir. Yumurtaların istenilen olgunluğa ulaşmasının ardından çatlatma iğnesi yapılmaktadır. Bu süreçten yaklaşık 1.5 gün sonrasında yumurta hücreleri toplanır. Bu süreci doktorunuz size bildirecektir.

Suni ortamda döllenme sonrası oluşan embriyolar 3-5 gün arası laboratuar ortamında gözetim altında tutulduktan sonra embriyoların anne adayına transfer işlemi gerçekleştirilir.

Transfer işleminden sonra embriyoların oluşum sürecinde tedaviye yeni ilaçlar dahil edilebilir. Buna Tüp bebek Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy karar verecektir. Transfer işleminden yaklaşık 12 gün sonrasında kan testi ile tedavi sürecinin sonuçları alınır. Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından tablonuz değerlendirildikten sonra gerekli görülmesi halinde ilaçlara devam edilerek gebelik sürecine başlanır.

İn vitro fertilizasyon yöntemi klasik olarak yapılan tüp bebek aşılama yöntemidir. Yani erkekten alınan spermlerle kadının yumurtaları suni ortamda döllendikten sonra kadının rahmine yerleştirilmesi işlemidir.  

Mikroenjeksiyon yöntemi ise; yumurtalıkları uyarma ve oluşturma sürecinde bahsetmiş olduğumuz aşamaları kapsamaktadır. Embriyo transferi de suni döllenme sonunda elde edilen embriyoların istenilen büyüklüğe ulaşması sonrasında gerçekleştirilen süreçtir. Bu süreçte embriyoların yeterli olgunluğa erişimi beklenir. Bu süreç genellikle 5 ya da 6. gün olarak belirlenmektedir. Sonrasında embriyoların anne adayına transferi gerçekleştirilir.

Tüm bu süreçler sonunda 12 günlük bir bekleme süresi daha yaşayacaksınız. Sonnrasında yapılacak olan kan tahlili sonucunda gebeliğin sonuçları alınır. Kan tahlili sonucunun pozitif olması durumunda  ultrason görüntüsü için kontroller istenir. Bu süreç genellikle 1 hafta ile 10 gün arası olarak belirlenir. Eğer İzmir dışında yaşıyorsanız gebeliğin pozitif sonuçlanmasının ardından gerekli olan kontrolleri ve sonrasındaki süreci kendi bulunduğunuz ildeki kadın doğum uzmanı ile birlikte takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

 

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı