Online Randevu Alın
İstanbul Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Tüp Bebek Merkezi
14 Nisan 2022
İstanbul Tüp Bebek Merkezi
OKUNMA : 394

İstanbul Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek tedavisi; anne adayından toplanan yumurtanın, baba adayından alınan spermlerle laboratuar ortamında döllenmesi durumudur. Türkiye’nin en kalabalık nüfuslarından ve gözde illerinden biri olan İstanbul’da tüp bebek tedavi merkezimiz bulunmaktadır. İstanbul tüp bebek tedavi merkezimizde bulunan son teknoloji laboratuar ortamlarında gerçekleştirilen uygulamalarla birçok ailenin bebek sahibi olması sağlanmıştır.

Anne adayının yumurtalarından herhangi birinin sağlam olması ve baba adayının menisinde bulunan spermlerin az da olsa bulunması durumunda tedavi sürecine başlanabilmektedir. Laboratuar sonuçlarının ardından Tüp bebek Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından birebir yürütülen tedaviniz sonucunda bebek sahibi olabilmeniz mümkündür.

Başka illerden tedavi amaçlı gelen hastalarımızın sonuçlarının pozitif olmasının ardından rutin kontrolleri ve hamileliğin devamı süreçleri için kendi illerinde tedavilerine devam etme imkanları bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı merkezin özelliklerinin de uygun olması gerekmektedir. İstanbul tüp bebek merkezimizde bulunan özel laboratuarlarımızda titizlikle tedavi süreçlerini yürütmekteyiz. Tüp bebek tedavisinde en önemli iki kriter bulunmaktadır. Bunlardan birisi seçeceğiniz doktor olurken bir diğeri de seçeceğiniz kliniktir. İstanbul tüp bebek merkezimizde tüp bebek Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy ile birlikte gerçekleştireceğiniz tüp bebek tedavisi ile siz de evlat sahibi olabilirsiniz.

Tüp Bebek Uygulamaları

Tüp bebek uygulaması ülkemizde yasal olarak belirli ölçütlere uymak koşuluyla yapılmaktadır. Özellikle embriyo transferleri sırasında transfer edilen embriyolar için bir sınırlama getirilmiştir. Çoğul gebeliğe büyük olasılık tanıyan bu yöntem için sınırlama ülkemizde en fazla 2 olarak belirlenmiştir. Ülkemizde transfer edilebilecek embriyo sayısı en fazla 2’dir.

35 yaş altında doğurganlığın daha fazla olması nedeniyle ilk ve ikinci denemede anne adayına 1 adet embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. 2. Deneme sonrası oluşmayan gebelik durumlarında anne adayına 2 embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. 35 yaş üstü anne adaylarında ise doğurganlığın azalması göz önüne alınarak ilk deneme de dahil en fazla 2 adet olmak şartı ile embriyo transferi gerçekleştirilmektedir.

Tüp bebek tedavilerine hem anne adayının hem de baba adayının test sonuçlarının uygunluğuna bağlı olarak başlanmaktadır. Anne adayında aranan en önemli kriter henüz menopoza girmemiş olmasıdır. Yani yumurtalığının olmasıdır. Baba adayında aranan en önemli kriter ise canlı veya ölü olması fark etmeksizin sperme sahip olmasıdır. Yapılan test sonuçlarının da uygun oranlarda çıkması sonucunda tedavi için çiftin uygun birer aday oldukları tespit edilir.

Testler sonrasında gelen sonuçların değerlendirmesini ve uygulanacak tedavi; tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy belirlemektedir. Doktorunuz tarafından belirlenen uygun tedavi yöntemi ile birlikte tedavi sürecine başlanır.

Tüp bebek tedavilerinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Çıkan test sonuçlarınıza göre en uygun tedavi yöntemi Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından size bildirilecektir. Tüp bebek tedavisinde uygulanabilecek yöntem ve yardımcı yöntemleri inceleyelim;

 • In Vitro Fertilizasyon yöntemi,
 • Mikroenjeksiyon yöntemi,
 • İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yöntemi,
 • Frozen embryo transferi yöntemi,
 • Blastokist kültürü ve transferi yöntemi.
 • Embryo zarının inceltilmesi,
 • Sperm aspirasyonu,
 • Preimplantasyon genetik tanı,
 • Embryo dondurma,
 • Assisted Hatching ( embriyo çeperinin inceltilmesi),
 • Sperm dondurma.

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinden anne adayının ya da baba adayının durumu için en uygun olan tedavi yöntemi seçilerek tedavi sürecine başlanır. İstanbul dışından tedavi için gelen çiftlerin tedavi uygulandıktan sonraki 12 gün içerisinde yapılan kan tahlili sonucunda sonuçların pozitif çıkmasından sonra kendi illerinde bulunan kadın doğum uzmanları ile rutin kontrollerini sürdürmeleri mümkündür.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları belirlenen tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Tedavi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından destek almanız mümkündür. Eğer SGK’ya sahipseniz ilk tüp bebek denemenizde tüm tutarın %30’unu Sosyal Güvenlik kurumu karşılamaktadır. Bu oran ikinci denemenizde %25’e düşmektedir. 3. denemede ise %20 oranında devlet desteği almanız mümkündür. İlk 3 deneme sonrası devlet tüp bebek için destek vermemektedir.

İstanbul Tüp Bebek Yöntemi Aşamaları

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurmaları gerekmektedir. İstanbul Tüp bebek merkezine geldiğinizde sizi bekleyen süreçleri birlikte inceleyelim;

 • İlk muayene ve çiftin geçmişinin değerlendirilmesi,
 • Yumurtalıkları uyarma ve oluşturma işlemleri,
 • Yumurta toplama işlemi,
 • Uygulanacak tedavinin belirlenmesi,
 • Tedavinin uygulanması,
 • İn vitro fertilizasyon yöntemi veya mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması,
 • Embriyo transferi,
 • Gebelik testi.

Süreçlerin açıklamasına gelecek olursak; ilk muayenede anne adayının daha önce yaşadığı düşük, gebelik ya da tedavilerle ilgili bilgi alınır. Çiftten kan testi istenir. Kadından rahim filmi, erkekten sperm tahlili istenir. Kromozom analizi gerçekleştirilir. Anne ya da baba adayında başka bir hastalığa dair bulgu ya da rapor varsa değerlendirilir. Tüm bu koşullar göz önüne alınarak Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından belirlenen tedavi yöntemini uygulamak için gün verilir.

İkinci adım olan yumurtalıkları uyarma ve oluşturma işleminde amaç anne adayının yumurtalıklarını baskılamaktır. Yumurtalıkların baskılanması amacı ile ilaç tedavisine başlanır. Bu sürecin başarıyla tamamlanmasının ardından yumurtalıkların uyarılması sürecine geçilir. Bu süreçte yumurtaları uyarması için uygun ilaçların kullanımına başlanır. Burada amaç yumurtaların uygun kaliteye sahip hale gelmesi ve sonuç olarak kaliteli yumurta hücreleri elde etmektir.

Uyarma amaçlı başlanılan ilaçlardan 2 ile 5 gün arasındaki süreçte anne adayından tekrar tahlil örnekleri ve ultrason grafiği istenir. Ultrasonda takibi yapılan yumurtaların istenilen olgunluğa ulaşmasının ardından çatlatma iğnesi yapılmaktadır. Bu süreçten yaklaşık 36 saat yani 1.5 gün sonrasında yumurta hücreleri toplanır.

Anne adayının yumurtalarının toplanmasının ardından enjekte işleminin gerçekleşmesi için baba adayından alınan spermler ile anne adayından alınan yumurta hücreleri suni ortamda yani laboratuar ortamında döllendirilir. Döllenme sonrası oluşan embriyolar 3-5 gün arası laboratuar ortamında gözetim altında tutulduktan sonra anne adayına enjekte işlemi gerçekleştirilir.

Enjekte işleminden sonra embriyoların oluşum sürecine katkıda bulunması için tedaviye yeni ilaçlar dahil edilebilir. Buna Tüp bebek Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy  karar verecektir. Enjekte işleminden yaklaşık 12 gün sonrasında kan testi ile tedavi sürecinin sonuçları alınır. Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy tarafından tablonuz değerlendirilir. Gerekli görülmesi halinde ilaçlara devam edilerek gebelik sürecine başlanır.

İn vitro fertilizasyon yöntemi klasik tüp bebek aşılama yöntemidir. Erkekten alınan spermlerle kadının yumurtaları suni ortamda döllendikten sonra kadının rahmine yerleştirilir.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise; yumurtalıkları uyarma sürecinde bahsetmiş olduğumuz süreci kapsamaktadır. Aynı şekilde embriyo transferi de döllenme süreci sonunda embriyoların istenilen büyüklüğe ulaşması sonrasında gerçekleştirilen süreçtir. Bu süreçte embriyoların yeterli olgunluğa erişimi beklenir. Sonrasında anne adayına transferi gerçekleştirilir.

Tüm bu süreçler sonunda 12 günlük bir bekleme süresi sonrası kan tahlili sonucunda gebeliğin sonuçları alınır. Pozitif olması durumunda 1 hafta ya da 10 gün sonrası için randevu alınır ve ultrason görüntüsü için kontroller yapılır. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız gebeliğin pozitif sonuçlanmasının ardından gerekli olan kontrolleri ve sonrasındaki süreci kendi bulunduğunuz ildeki kadın doğum uzmanı ile birlikte takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı