Online Randevu Alın
Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri
30 Mart 2022
Hamilelik Belirtileri
OKUNMA : 197

Hamilelik Nedir

Hamilelik (Gebelik) cinsel ilişki esnasında erkekten gelen sperm hücresinin  kadındaki yumurta hücresiyle döllenmesi ile başlayan süreç şeklinde tanımlanır. Bu süreç yaklaşık 37-40 hafta kadar sürmektedir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Adet döngüsünde oluşan gecikme hamilelik belirtisi olabilir fakat bu kesin bir sonuç değildir. Düzensiz adet döngüleri söz konusu olduğunda bu durum bizi yanlış bir sonuca sürükleyebilir. Dönem dönem yaşanılan stres, yapılan yoğun egzersiz veya hormonsal bozukluklar adet dönemlerinin gecikmesine sebep olabilir. Döllenmenin ikinci haftasından itibaren birtakım fizyolojik belirtiler gözlemlenebilir, fakat bunların hiçbiri tek başına kişinin hamile olduğunun sonucuna vardırmaz.  Hamile olduğunuzu anlamanın en kesin yolu hamilelik testi yapmaktır. Güvenilir bir sonuç alabilmek için anne adayları, adet gecikmesini izleyen altıncı günde hamilelik testi yaptırabilir. Bu testleri eczanelerden temin edebilir ve evde kendiniz yapabilirsiniz fakat testleri uygulamadan önce mutlaka belirtilen talimatların okuması gerekir. Çubuk ekranında beliren artı, eksi, renk değişimi, çift veya tek çizgi ile test sonucu anlaşılabilir; fakat büyük ölçüde güvenilir olan bu testlerin az da olsa hata payı bulunmaktadır. Bu nedenle, kesin sonuca ulaşmak için mutlaka kan testi yaptırılması gerekir. Nitekim, bazı durumlarda yanlış pozitif veya yanlış negatif olarak adlandırılan istisnai durumlar görülebilir. Yapılan testlerden farklı sonuçlar alınması durumunda en sağlıklı seçim derhal bir kadın doğum uzmanı ile irtibata geçmek olacaktır.

Gebelik (Hamilelik) Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri ve bu belirtilerin ortaya çıkma süresi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. En yaygın görülen belirtiler mide bulantısı, koku hassasiyeti, iştah kaybı, hassas göğüsler ve sık idrara çıkma olarak sıralanabilir. Belirtilerin şiddeti ve çeşidi kişiden kişiye değişkenlik gösterse de erken dönemden itibaren anne adayının bedeninde en sık gözlemlenen gebelik belirtileri şu şekildedir:

Adet gecikmesi: Kendi başına bir gebelik belirtisi olmamakla birlikte her adet gecikmesi, kişinin  gebe olduğu anlamına gelmez. Kadının yaşamındaki değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik durumu ve stres gibi birçok etken kadının adet düzeninin bozulmasına ve gecikmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda hamilelik testi ile güvenilir sonuca ulaşılabilir.

Göğüs ve göğüs uçlarında hassaslık: En sık görülen semptomlardan biridir. Adet döngüsünden önceki dönemde olduğu gibi, hamileliğin erken dönemlerinde memede dolgunluk, hassasiyet ve ağrı gibi fizyolojik etkiler hissedilebilir.

Sık idrara çıkma: Vücuttaki hormon seviyelerinin değişmesi sonucu hamileliğin erken dönemlerinde görülebilmekle birlikte gelişen bebek mesaneye baskı yaptığından hamileliğin son haftalarında da sık idrara çıkma görülebilir.

Koku hassasiyeti: Anne adayı ilk haftalardan itibaren hamilelik boyunca çeşitli gıda veya kokulara karşı hassasiyet, tiksinti vb.  gibi durumları yaşayabilir.

Halsizlik: Hamilelikte en sık görülen belirtilerden biri de yorgunluk ve halsizliktir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında anne adayında sürekli uykulu olma hâli görülebilir. Fakat, bu his hamileliğin ilerleyen zamanlarında ortadan kalkar.

Baş dönmesi: Baş dönmesi ve buna bağlı olarak bayılma, ilk haftalarda gözlemlenen hamilelik belirtilerindendir.

Mide bulantısı: Kusma ile birlikte mide bulantısı, gebeliğin ilk üç ayında en sık görülen semptomlardan biridir. Sabah bulantısı şeklinde ortaya çıkabilen bu şikayetler, yumurtanın döllenmesi sonucu vücutta değişen hormon seviyeleri ile ilgilidir. Ancak bulantı ve kusmanın birçok farklı nedeni olabileceğinden bu durumun tek başına bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilmemektedir.

Aşerme: Hamileliğin en sık görülen semptomlarından biri olan aşerme, anne adayının farklı besinlere karşı aşırı istek duyması şeklinde kendini gösterebilir.

Duygusal çalkantılar: Hormon seviyelerindeki değişimin doğal bir sonucudur. Ani gülme veya ağlama gibi duygu durum değişiklikleri hamilelik boyunca yaşanabilir.

Sırt ve/veya bel ağrısı: Hamilelik döneminde görülebilen sırt ve bel ağrılarının yanı sıra vücutta su toplanması ve şişkinlik/ödem anne adaylarında en sık görülen belirtiler arasındadır. Ödem oluşumunu önlemek için anne adaylarının bol su tüketmeleri önerilir.

Vajinal akıntı: Değişen hormon seviyeleri nedeniyle görülebilir. Vajinal akıntının renginde ve miktarında değişiklik olması tamamen normaldir.

Hamilelik şüphesine yol açan ilk belirtilerden birkaçına sahip olan ve akabinde yapılan gebelik testi pozitif sonuçlanan anne adayları bir uzman hekim gözetiminde gerekli tüm sağlık testlerini yaptırmalıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı