Online Randevu Alın
Gebelik ve Doğum

Sağlıklı Anneler ve Bebekler

Gebelik ve doğum doğanın sunduğu en önemli mucizelerin başında gelmektedir. Dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek her anne-babanın hayali ve isteğidir. Fakat bu gebelik ve doğum süreci her ne kadar heyecan verici olsa da bir o kadar stres ve kaygıyı beraberinde getirir. Tüm anne-baba adayları hem gebelik sürecini hem de doğumu rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmek ister. Peki sağlıklı gebelik ve sağlıklı doğum ne anlama gelir? Bu süreci nasıl geçirmek gerekir?

Sağlıklı ve rahat bir doğum geçirebilmek için öncelikle sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek gerekir. Gebelik öncesinde anne adayının doğru bilgilendirilmesi bu sürecin rahat ve kolay bir şekilde geçirilmesine olanak sağlar.  Bu süreç içerinde anne adayına verilecek destek hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığını olumlu etkiler.

tüpbebek

Sağlıklı doğum geçirmenin kriterleri var mı?

Gebelik dönemi anne adayını fiziksel ve psikolojik olarak zorlayan bir süreçtir. Bu dönemde  her anne adayı istemsiz bir şekilde gerek kendisi, gerekse bebeği ile ilgili endişe içerisine girmektedir. Doğum korkusu, anne adayında kaygı ve strese sebebiyet vermektedir. Sağlıklı bir doğum süreci geçirmenin ilk şartı, sağlıklı ve stressiz bir gebelik yaşamaktır. Bu da ancak anne adayının kendisini güvende ve rahat hissettiği bir hekim ile birlikte olur. Anne adayının, gebelik süresi boyunca vücudundaki değişimlerden dolayı çok fazla sorusu ve kaygısı olmaktadır. Bu sorunları ancak güvendiği bir hekim ile birlikte iletişim halinde kalarak aşabilir. Yine bu dönemde, anne adayının beslenme şekline daha çok özen göstermesi gerekmektedir. Anne adayının dengeli kilo almasının yanında, proteinden zengin besleyici bir diyet alışkanlığı edinmesi çok önemlidir. Bunlar, annede hipertansiyon, ödem ve gebelik şekeri gibi sorunları en aza indirir ve sağlıklı bir doğum için gerekli şartları mümkün kılar. Rahat bir doğum için egzersiz uygulamaları da çok önemlidir. Uygun egzersizlerle pelvik taban kasları ve derin karın kaslarının güçlendirilmesi doğumu daha da kolaylaştırmaktadır.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı