Online Randevu Alın
Gebelik Testi
Gebelik Testi
15 Nisan 2022
Gebelik Testi
OKUNMA : 172

Gebelik Testi Nedir?

Hamilelik testi, hamileliğin başlangıç evresiyle beraber vücutta hamilelik hormonu olarak da bilinen Beta-HCG hormonunun artışıyla, kandaki ve idrardaki miktarın ölçümü ile gebelik olup olmama ihtimalinin kesinlik kazanmasını sağlayan testtir. Beta-HCG hormonu yalnızca hamilelikle ilişkili bir hormon değildir. Diğer hastalıklar nedeniyle, bu hormonda herhangi bir erkek veya kadının hormonlarında bir artış görülebilir. Bu nedenle, Beta-HCG hormonlu insanlarda hamilelik olasılığı yüksek olmakla birlikte, daha fazla teşhis testi yapılmalı ve daha fazla inceleme yapılmalıdır. Beta-HCG seviyesini direkt ölçmesi nedeniyle kan testleri daha güvenilirken, idrar testi hastaneye gitmeye gerek olmaması gibi kolaylıklar sağlaması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. 

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi iki farklı türdür. Bunlardan biri idrar gebelik testi, diğeri ise kan testidir. İdrar testleri eczanelerden alınabilecek küçük kitlerdir. Test sonucu birkaç damla idrarla öğrenilebilir. Kan testlerinde, hamilelikten şüphelenilen kişinin kanı alınır ve laboratuvar koşullarında incelenir. İnceleme yapıldıktan sonra test sonucuna ulaşılır. Her iki test de gebelik şüphesi olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan yöntemlerdir. Bu testlerin doğru zamanda, doğru koşullarda ve doğru şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Klasik idrar testinin yanı sıra, prematüre gebeliği algılayan test kitleri de mevcuttur.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testleri de klasik idrar gebelik testleri gibi idrarın damlatılmasıyla sonucun elde edildiği test kitleridir. Ancak erken gebelik test kitleri diğer kitlere göre daha hassastır ve klasik testlerin algılayamadığı erken gebeliği tespit edebilir. Bu nedenle, erken gebelik test kitleri, Beta-HCG hormonu seviyesini daha hassas bir şekilde ölçmeye yetecek kadar doğru olup, seviyelerin iniş çıkışlarını daha net algılamalarına olanak tanır. Klasik gebelik testlerinde, testin uygulanabilmesi için adet gecikmesinin yaşanması ve sürecin gözlemlenmesi gerekir. Klasik testlerde, kişinin adet olacağı ilk günde dahi Beta-HCG hormonunun yükselişi tespit edilemeyebilir. Bu sebepten dolayı kişi hamile olsa bile hormon hafif yüksek olduğundan test negatif çıkabilmektedir. Ancak, erken gebelik testlerinde gübreleme sonrasında bir hafta içinde gebelik tespit edilebilir. Bununla beraber, erken gebelik testlerinde döllenmenin gerçekleşmesinin ardından bir hafta içerisinde hamilelik tespit edilebilmektedir.

Kan Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi yapmak isteyen kişilere önerilebilecek en iyi ve en güvenilir yöntem, kan testleridir. Bu testte Beta-HCG hormonlarının seviyesi koldan alınan tek bir kan numunesi tüpü ile ölçülebilir. Sonuçlar genellikle aynı gün içinde elde edilebilir. Genel olarak, Beta-HCG hormonlarının üreme  çağında olan, sağlıklı olan ve aktif cinsel yaşamı olan kişilerindeki yükselişi hamileliği gösterir.

Bazı hastalıklar nedeniyle Beta-HCG hormonlarının seviyeleri artabilir. Bazı kanser türleri, down sendromu, karaciğer tümörleri vb. bazı hastalıklarda bu hormonun yüksek olduğu görülebilir. Bununla birlikte dış gebelik, boş gebelik gibi sağlıksız şartlarda gerçekleşen gebeliklerde hormon seviyesi yüksek çıkabilir .Sağlıklı bir hamileliği tespit etmek için ultrason analizi ve kalp hızı atışlarının izlenmesi gerekir. Hamilelik testi pozitifse test birkaç gün sonra tekrar yapılabilir. Hormonların değer aralığı geniştir ve alt sınıra veya üst sınıra yakın olması önemli değildir. Önemli olan hormon seviyesinin düzenli olarak artmış olması. Hamilelik ilerlerken ve bebek ultrasonla gözlemlenebilecek kadar büyüdükçe Beta-HCG hormon seviyelerinin takip edilmesi gerekmez.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kanda gebelik testi dışında uygulanabilecek bir diğer yöntem, idrarda gebelik testi yöntemidir. İdrarda gebelik testi eczanelerden temin edilebilecek, uygun fiyatlı ve kullanışlı bir test kitidir. İdrar hamileliği testi, hamileyse olup olmadığını analiz etmek için kan testleri gibi hormon seviyelerini ölçer. Güvenli bir uygulama için testin kullanım talimatları okunmalıdır. İdrarda hamilelik testleri iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. İdrar numunesi bir kaba doldurulur ve test çubuğu bu kaba daldırılır. Diğer yöntem, test çubuğunu talimatlarda belirtilen süre içinde idrarın altında tutularak gerçekleştirilir. Testin nihai bir sonuç elde edilmesi için yaklaşık 15 dakika beklemelisiniz. İdrar numuneleri gün boyunca herhangi bir zamanda alınabilir. Ancak, sabah ilk idrar sırasında uygulanması daha etkili olacaktır. Kitin tek çizgi olması gebeliğin olmadığını gösterir. Eğer Çift çizgiler varsa bu sizin hamile olduğunuz sonucunu verir. Çizgiler soluk görünüyor, tam olarak anlaşılmıyorsa, testin yeniden yapılması gerekebilir.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik testini yapmak için en iyi zaman, menstrüal gününüzün geciktiği dönemdir. Menstrüal gecikmenin öncesinde testlerde hamilelik olsa bile hormon seviyesi çok düşük olabilir. Bu, yanlış ve negatif sonuçlara neden olabilir. Menstrüal gecikme ile test yapılmasında hata payı son derece düşüktür. Cinsel ilişkiye başladıktan bir hafta sonra, hamilelik hakkında sizi bilgilendirmek için erken hamilelik testleri kullanılabilir. Test gerçekleştirildikten sonra pozitif bir sonuç elde edilirse bir doktora danışılmalıdır; testler doktor tarafından önerilen zamanda tekrarlanır ve sonuca göre hamilelik gebelik 4.-5. haftaya ulaştığında ultrason muayenesine gidilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı