Online Randevu Alın
Gebelik Döneminde Beslenme
Gebelik Döneminde Beslenme
29 Mart 2022
Gebelik Döneminde Beslenme
OKUNMA : 168

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME

Sağlıklı beslenmek gebelikten önce de yapılması gereken bir beslenme türüdür. Fakat gebelik döneminde daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü bebeğinizin tek besin kaynağı sizsinizdir. Bebeğin gelişimini devam ettirebilmesi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için ihtiyacı olan besinleri yeterli düzeyde alması gerekir. Siz yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenmezseniz bebeğiniz sizin depoladıklarınızdan kendi ihtiyacını karşılayacaktır. Bu gibi durumlarda da bebek annenin depoladıklarını tükettiğinden dolayı annede; demir yetersizliği anemisi (kansızlık), kan hücrelerinin yapımında gerekli olan folik asit, fiziksel ve zihinsel gelişimde etkili iyot ve kemik gelişiminde rol oynayan kalsiyum yetersizlikleri ortaya çıkacaktır. Bunlarla birlikte gebelik dönemindeki yetersiz beslenme anne de doğum risklerini de beraberinde getirirken bebekte ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde önemli oranda artışa ve ölü doğuma zemin hazırlamaktadır.

Gebelik Döneminde Kilo Alımı

Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılabilmesi için annenin gebeliği süresince 9-12 kg alması normal kabul edilir. Bu artışı sağlayabilmek için bir gebenin ek olarak, 15-20 miligram demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 250-300 kalori ek enerji alması yeterlidir. Gebelik ilk üç ayında 1-2 kilo almak normal bir durumdur. İkinci üç aylık dönemde ise bebeğin gelişiminin hızlanmasından kaynaklı olarak yaklaşık 5-6 kilogramlık bir artış meydana gelmektedir. Son üç aylık dönemde de anne adayı 4-5 kilo daha alır. 15 kilogramın üstünde kilo alımı olduğu durumlarda bebekte de annede de ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Gebelik Döneminde Beslenme Programı

Gebelik döneminde beslenme kişiye özel hazırlanmalıdır. Anne adayının yaşına, yeme alışkanlıklarına, var ise rahatsızlıklarına göre hazırlanan beslenme programı gebelik döneminde kontrollü kilo alımını sağlar. Günlük olarak alınan enerjinin yaklaşık %12-15’i proteinlerden, %25-30’u yağlardan ve %55-60’i de kompleks karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Şeker tüketimi sıfıra indirilmelidir.

Gebelik Döneminde Hangi Besin Kaynaklarından Yararlanılabilir

Süt ve süt ürünleri, kemik, diş gelişimi ve büyüme ve gelişmede görev alırlar. Protein ve kalsiyum kaynağıdırlar. Et, yumurta, kuru baklagiller, beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi ve kan yapımında görevli olmakla birlikte protein ve demir kaynağıdırlar. Sebze ve meyveler, büyüme ve gelişme için gerekli vitamin ve mineralleri sağlarlar. Tahıllar, karbonhidrat ve B grubu vitaminleri içerdiklerinden büyüme ve gelişme için önemlidirler. Yağ ve şekerler, sadece enerji içerirler.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

•    Yemekler azar azar ve sık sık olacak şekilde yenilmelidir.
•    Besin çeşitliliğine dikkat edilmelidir.
•    Mevsimine göre ve taze besinler tüketilmelidir.
•    Konserve ve hazır gıdalar tüketilmemelidir. Doğal beslenmeye önem verilmelidir.
•    Sebze ve meyveler iyice yıkanarak tüketilmelidir. Toprakta bulunabilen bazı zararlı bakteriler sebze-meyve satışları sırasında gıdanın çokça yer değiştirmesine de bağlı olarak, aldığınız besin yoluyla evinize kadar gelebilir. İyi yıkanmadığı taktirde bu bakteriler vücudunuza girebilir ve sağlığınızı bozabilir. Bu yüzden hamilelik sürecinde bu konuda daha hassas davranarak, sebze ve meyveleri belli bir süre sirkeli suda bırakmanız önerilir.
•    Sebze ve baklagillerin haşlama suları içerisinde vitamin ve mineral bulunur o yüzden bu suları dökmemek gerekir.
•    Günde 8-10 bardak su içilmelidir.
•    Çay ve kafein tüketimine dikkat edilmelidir. (Günlük maksimum 2 fincan kahve içilebilir.)
•    Gazlı ve şekerli içecekler tüketilmemelidir.
•    Sigara ve alkolden uzak durulması gerekir.
•    Ceviz, bademim, kuru üzüm vb. kuruyemişler yeterli miktarda tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmamalıdır.
•    Hafta da bir balık tüketilmelidir fakat 350 gramdan fazla tüketilmemelidir. Büyük balıklar ve çiğ balık içeren yemeklerden uzak durulmalıdır.
•    Hafta da en az 3 gün yumurta tam pişmiş şekilde tüketilmelidir. Çünkü, yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi, salmonella adı verilen bakteriler yoluyla bağırsak enfeksiyonuna ya da gıda zehirlenmesine sebep olmaktadır. (Aşırıya kaçmamakla birlikte daha sıkta tüketilebilir.)
•    Hafta da en az iki öğün kırmızı et tüketilmelidir fakat çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketilmemelidir. Etin çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi annenin toksoplazma enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırır. Bu enfeksiyon sebebiyle düşük ya da doğum kusurları oranı da artmaktadır.
•    Kızartmalardan ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
•    Bitki çayları, belirli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılırken yanlış ve gereksiz kullanımı ya da birçok bitkinin karşımı ile yapılan çayların kullanımı vücuda zarar verebilmektedir. 

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı