Online Randevu Alın
Estradiol
Estradiol
13 Nisan 2022
Estradiol
OKUNMA : 135

ESTRADİOL NEDİR?

Estradiol, vücutta doğal olarak üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Erkekler ve kadınlar soyutlu olmasına karşın, kadınlar hormon seviyelerini erkeklere göre çok daha yüksek. Estradiol, kadın vücutlarındaki yağ dağılımını kontrol eder. Erkekler daha azıyla. Bu hormonun amacı, üreme sistemini korumaktır. Menstrüal döngü sırasında artan estradiol seviyeleri, yumurtanın olgunlaşmasına ve serbest kalmasına neden olur ve uterus astar, gübrelenmiş yumurtanın nakledilmesini sağlamak için kalınlaşır. Yumurtadan yapılmış bir hormondur. Kadınlar büyüdükçe düşüyor ve giderek daha fazla menopoz oluyor. Erkeklerde bu hormon kemiklerde faydalıdır, nitrik oksit ve beyin fonksiyonu üretmeye yardımcı olur.

Estradiol ile ilgili sorunlar nelerdir?

Kadınlarda çok fazla özne kabızlık, cinsel arzu kaybı ve depresyon ile ilişkilidir. Düzeyler aşırı yüksekse, uterin ve meme kanseri ile kardiyovasküler hastalık riskini artırabilirler. Yüksek seviyedeki estradiol sahibi kadınlar kilo kazancı ve menstrüal sorunlar yaşayabilir. Erkekler için bu durum kadın tuzaklarının gelişmesine ve cinsel fonksiyon veya kas tonunun kaybolmasına yol açabilir. Vücutta yeterli estradiol yoksa kemik gelişimi ve gelişimi yavaşlar ve osteoporoz (kemik zayıflığı) yetişkinlerde gelişebilir. Kızlar, düşük seviyelerde estradiol ile ergenliği geciktirebilirler. Ruh hali değişiklikleri de düşük estradiol seviyeleriyle bağlantılıdır.

Estradiol ile menopoz arasındaki ilişki nedir?

Menopoz sürecindeki kadınlarda, estradiol etkileri açıkça görülüyor. Bu süreç boyunca, yumurtalıklar artık üretilmediği için, kadınlar doğal olarak daha düşük estradiol seviyelerine sahiptir ve bu da menstrüal döngülerinin durmasına neden olur. Bu değişiklik genellikle ruh hali değişikliklerine, vajinal kuruluk, sıcak basınca ve gece tatlılarına neden olur. Bunlar menopoz belirtileridir. Ayrıca, kemik erimesine yol açabilecek düşük estradiol osteoporoz.

Menopoz giren kadınlara hormon değişimi uygulanmalı mı?

Kısa bir süre öncesine kadar menopoz giren kadınların çoğu menopoz belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için hormon değiştirme tedavisi alıyordu ve genellikle estradiol kullanıyordu. Menopoz belirtileri iyileşse de son araştırmalar bu tedavinin kan pıhtılaşması, kalp hastalığı, felç ve meme kanseri riskini artırdığını ortaya çıkarmıştır. Ancak yaş, yaşam tarzı ve tıbbi koşullar da etkilidir. En iyi yöntem, kadın hastalıkları ve obstetrik için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı uygulamaktır.

Estradiol seviyesi nasıl ölçülür?

Bir kan testiyle ölçülebilir. Diğer ad E2'dir. Doktor E2'nin yüksek veya düşük seviyesiyle ilgili bir sorundan şüphelenirse bu testi isteyebilir. Bu sorunlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Menstrüal sorunlar
 •  Yumurtalık tümörleri
 •  Erkek olarak spor
 •  Menopoz belirtileri
 •  Göğüs kanseri

Ergenlik süreci boyunca bu test ergenlik döneminin ilk dönemlerini teşhis etmek için de yapılabilir. E2, FSH ve LH değerleri, TSH/FT4 ile birlikte prolaktin değerlerine de göz atanabilmektedir.

Estradiol seviyesi kaç olmalı?

Sonuçlar mililitre başına pikogram (PG/mL) olarak verilir. Estradiol için Normal Düzeyler:

 •  Premenopoz kadınlar için 30 ila 400 PG/mL
 •  Menopoz sonrası kadınlar için 0 ila 30 PG/ml
 •  Erkekler için 10 - 50 PG/mL

Sonuçlar daha düşükse, bu durum, bir değişkenlik hatası nedeniyle düşük östrojen olduğu anlamına gelebilir. Buna erken menopoz da denir. veya hızlı ağırlık kaybı veya anoreksi. Sonuçlar daha yüksekse, bir tümör için ovari, testiküler veya adrenal bezler önerebilir.

Tüp bebek E2'nin önemi nedir?

Tüp bebek tedavisinde, E2'nin menstrüal sürenin iki ve üç gününde 50 PG/ml olması beklenir. Bu değer 50'in üzerindeyse yumurta rezervinin kötü olması muhtemeldir.

Estradiol seviyeleri nelerden etkilenir?

Bazı faktörler estradiol seviyelerini etkileyebilir. Bazı ilaçlar bu seviyelerde etkili olabilir.

Estradiol seviyesini etkileyebilecek ilaçlar şunlardır:

 • Doğum kontrol hapları
 • Östrojen tedavisi
 • Glukokortikoidler
 • Fenotitler şizofreni ve diğer akıl bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır
 • Antibiyotik tetrasiklin ve amfilin

Estradiol seviyeleri gün boyunca ve bir kadının dönemi boyunca farklılık gösterebilir. Sonuç olarak, doktor günün belirli bir saatinde veya döngünüzün belirli bir saatinde kan testi gerçekleştirmenizi isteyebilir. Estradiol seviyelerini etkileyebilecek koşullar şunlar olabilir:

 • Anemi
 • Yüksek kan basıncı
 • Böbrek hastalığı
 • Daha az karaciğer fonksiyonu

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı