Online Randevu Alın
Doğum Lekeleri
Doğum Lekeleri
06 Nisan 2022
Doğum Lekeleri
OKUNMA : 179

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekeleri, bebeklerin cildinde yaygın olarak görülebilen, genel olarak zararsız olan renk değişiklikleridir. Bu lekeler farklı boyut, renk, şekil ve görünümde olabilirler. Bazen kalıcı olmakla birlikte büyüme eğilimi gösterebilirler. Bazı lekeler ise zamanla kaybolur ve cilt normal rengine döner. Doğum lekeleri genellikle zararsızdır fakat bazı lekeler tıbbi sorunlara dair işaretler verebilir.

Doğum lekeleri isminin aksine her zaman doğum anında oluşmaz. Bazı türleri haftalar sonra oluşum gösterebilir. Doğum lekelerini oluşmadan önce engellemenin bir yolu yoktur. Çoğu doğum lekesi türü ömür boyu kalıcıdır fakat bazı türleri yaşamın ilerleyen zamanlarında kaybolurlar.

Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

Doğum lekelerinin neden oluştuğuna dair halk arasında birçok inanış vardır. Bu inanışlardan bazıları; anne adayının aşerme durumunda istediği şeyi yiyememesinden kaynaklı olabileceği ve hamileyken izinsiz alınan yiyecekler olarak sıralanabilir. Fakat doğum lekelerinin bu durumlarla bir ilgisi yoktur. Doğum lekelerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor fakat bazı doğum lekeleri genetik kaynaklı olabiliyor.

Doğum Lekesi Türleri

Yeni doğan bebeklerde en sık görülen doğum lekeleri arasında infantil hem anjiyomlar, basit benler, mongol lekeleri, sütlü kahverengi benler, damar anormallikleri ve melanositik benler vardır. Aşağıda en sık görülen doğum lekeleri sıralanmıştır: 

Bebek hemanjiyomları: Kan damarlarının yumaklaşmasıyla ortaya çıkan ve en sık görülen lekeleridir. Kız bebeklerde, prematürelerde, düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ve ikizlerde daha sık rastlanılırlar. Parlak kırmızı renkli, ciltten kabarık oldukları ve çileğe benzedikleri için çilek hemanjiyomları da denilir. Derinin her yerinde görülebilirlerse de en sık yerleştikleri alanlar baş ve boyun bölgeleridir. Hemanjiyomlar sadece ciltte değil karaciğerde, solunum yollarında ve hatta beyin ve kalp gibi iç organlarda da yerleşebilirler. Bazen derinin altında ve derinlerde yerleştikleri için üzerlerini örten cildin mavi bir renk almasına yol açarlar. İnfantil hemanjiyomlar genellikle doğumda görülmezler veya başlangıçta cilt üzerinde kırmızı bir yama şeklinde olup daha sonra büyüyüp kabararak hemanjiyom şeklini alırlar. Birkaç hafta veya ay boyunca büyümeye devam ederler. Daha sonra duraklama dönemine girerler. Ardından küçülmeye başlayarak bir süre sonra kaybolurlar. Hemanjiomların çoğu tedavi gerektirmez ama yüzde ve özellikle göz kapaklarında veya dudaklarda, cinsel organlarda yerleşmiş olanlar çirkin bir görünüme yol açmakla birlikte organın görevini bozabilirler. Ayrıca görmeyi, solunumu veya beslenmeyi etkileyebilirler. Muayene, takip ve tedavi edilmeleri gerekir. Hemanjiyomlar kaşınırlarsa şiddetli bir şekilde kanama başlayabilir. Böyle bir durumda temiz bir gazlı bezi kanayan bölgeye en az 5 dakika süreyle bastırmak gerekir.

Basit benler ( Nevüsler ): Pembe veya kırmızımsı deri yamaları şeklindedirler. Gözlerin arasında, alında veya boynun arkasında daha sık görülürler. Doğum lekesi veya ''melek öpücüğü'' diye adlandıranlar vardır. Ciltteki damarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkarlar ve deriye kırmızı bir renk verirler. Bebek ıkınırken veya ağlarken daha görünür hale gelirler.

Mongol lekeleri: Ciltte gri veya mavimsi alanlar şeklinde görülürler. Lekeli bölgenin cildi sanki bir çarpma sonucunda ezilerek morarmış gibi görüntü verebilir. Asya’ da yaşayan ırklarda daha sık görülürler zaten mongol adını da Moğol ırkından almıştır. Genellikle sırtta, belde veya kalçalarda görülürler ve iki yıl içerisinde kendiliğinden kaybolurlar.                                                                  

 Porto şarabı lekesi: En sık görülen damar anormalliğidir. Rengi vişne suyu rengine veya kırmızı şarap rengine benzer. Tedavi edilmezlerse daha koyu ve daha kabarık hale gelebilirler. Bu doğum lekelerine sahip çocukların bazen beyinlerinde veya gözlerinin içinde de damar anormallikleri görülebilir. Bu yönden doktorlar tarafından değerlendirilmelidirler. Bu doğum lekeleri ömür boyunca geçmez.                  

Melanositik benler (Nevüsler): Bebeğin cildine renk veren hücrelerin cildin bir bölgesinde yoğunlaşmasıyla ortaya çıkar. Genellikle açık veya koyu kahverengi olurlar. Bazen doğumda, bazen de ilk birkaç ay içinde ortaya çıkarlar ve ömür boyu kaybolmazlar. Koyu ciltli bebeklerde daha da koyu olurlar. Ergenlik döneminde koyulaşıp kabararak kıllı bir hale gelebilirler. Büyük boyutta iseler zamanla cilt kanserine dönebilirler. Doktorlar tarafından takip edilmeleri gerekir. Cilt kanseri tehlikesi olmadıkça tedavileri gerekmez.

Sütlü kahverengi lekeler ( cafe- au -lait lekeleri ): Açık veya koyu kahverengi lekeler olup vücudun her yerinde görülebilirler. Koyu ciltlerde daha koyu görülürler. Boyutları ve şekilleri çok değişiktir. Eğer sayıları 6 veya daha fazla ise nörofibromatozis tip 1 hastalığının işareti olabilecekleri için doktorlar tarafından takip edilmeleri gerekir.

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı