Online Randevu Alın
Doğum Çeşitleri
Doğum Çeşitleri
01 Nisan 2022
Doğum Çeşitleri
OKUNMA : 191

DOĞUM ÇEŞİTLERİ

Doğum çeşitleri bilinen aksine normal ve sezaryen doğum ile sınırlı değildir. Doğum hem annenin hem de bebeğin yaşamındaki en önemli anlardan biridir ve bu an birtakım riskleri de barındırmaktadır. Risk faktörlerini ortadan kaldırmak amacı ile gebelik takibi sürecinde en uygun doğum çeşidine karar verilmelidir.

NORMAL DOĞUM

Tıp dilinde “vajinal doğum” olarak da adlandırılan normal doğum dediğimiz yöntem doğanın kendi yolunu izleyerek gerçekleştirdiği doğum şeklidir ve bu esnada ilaç, ağrı kesici gibi hiçbir tıbbi müdahale gerçekleştirilmez. Normal doğum da kadınlar ne yaptıklarını bilerek bu süreci geçirirler. Tarihsel olarak neredeyse bütün kadınlar çocuklarını bu şekilde dünyaya getirmişlerdir ve günümüzde de hala normal doğum çoğunluk olarak tercih edilmektedir.

Normal doğum da bebek; hamileliğin 39. ve 41. haftaları içinde kendiliğinden başlayan sancılar ve suyunun kırılmasının ardından vajinal yoldan dünyaya gelmektedir. Düzenli aralıklarla gelen sancıların ve kasılan kasların artarak çoğalmasıyla doğumun yaklaştığı anlaşılır ve doğum gerçekleştirilir. Fakat doğum için gerekli ortamın oluşamaması durumunda kadına suni sancı desteği verilir ve doğum gerçekleştirilir.

Vajinal doğum, 3 aşamada meydana gelir. Bunlardan ilki, sancı ile rahim ağzının açılmasıdır. İkinci aşama ise anne adayının ıkınma ile bebeği dışarı çıkarma aşamasıdır. Üçüncü ve son aşama, plesenta ile bebeğin tamamen anneden ayrılmasıdır. Vajinal doğum süreci birkaç dakikada tamamlanabileceği gibi birkaç saat de sürebilir. Normal doğum esnasında herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece anne, günlük yaşamına devam edebilir. İstediği gıda türleri ile de beslenebilir. Söz konusu doğum yöntemi, uzmanlar tarafından en fazla tavsiye edilen doğum çeşididir. 

Normal Doğum Belirtileri:

 • Nişan adı verilen, kanlı akıntı
 • Rahimde meydana gelen düzenli kasılmalar
 • Suyun, yani bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısının gelmesi
 • Sırt ağrısı
 • Sık şekilde idrara çıkılması
 • Hafifleme hissi, anne adayının göbeğinin daha aşağıda olması
 • Mutluluk ve enerjiklik

Normal Doğumun Faydaları:

 • Normal doğumda genel itibariyle çok az invaziv teknik kullanılmakta, bu durum olası enfeksiyon ve kanama risklerini en aza indirmektedir.
 • Normal doğum sonrası, sezaryen doğum sonrasına göre annede daha az ağrı şikâyeti gözlemlenmektedir.
 • Normal doğum sonrası anneler ve bebekler daha erken taburcu olmaktadır. 
 • Normal doğum sonrası anneden daha hızlı süt gelmekte ve bebekler daha hızlı beslenebilmektedir.
 • Normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalının içine girmesi, bakterilerle ilk tanışmasını yaşamasına ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. 

SEZERYAN DOĞUM

Sezeryan doğum, anne adayının karın bölgesinin cerrahi müdahale ile açılarak bebeğin anne karnından çıkarılması işlemidir. Normal doğumun riskli olduğu durumlarda kullanılan bu doğum yöntemi, annenin tercihine bağlı olarak da gerçekleştirilebilir. Fakat bu tercihi yapmadan önce detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Sezeryan doğum, genellikle normal doğumun riskli olduğu vakalarda tercih edilmektedir. Anne veya bebeği tehdit eden bir durum tespit edildiğinde tıbbi müdahalenin getirdiği riskler de göz önüne alınarak sezaryen doğuma başvurulmalıdır.

SUDA DOĞUM

Suda doğum, anne adayının, 35-37 derecelik ılık bir suyun içerisinde doğumu gerçekleştirmesidir. Ilık su, anneye rahatlatıcı etki kazandırdığından bu doğum şeklinde ağrı kesici veya suni sancıya gerek duyulmamaktadır.

Suda doğum normal doğum yapmak isteyen ve ağrı kesici almadan doğum süresini kısaltmak isteyen annelere önerilmektedir. Normal doğumla kıyaslandığında ekstra bir risk taşımamakla beraber suda doğum genellikle 2. ya da 3. çocuk doğumunda önerilir. Bunun sebebi ilk doğumda yırtıkların düzgün açılması için doktorlar tarafından kontrollü kesikler açılmaktadır.

EPİDURAL DOĞUM

Epidural doğumda doğum öncesinde, anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde verilmesi işlemidir. Bu uygulamanın amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Genellikle doğum için uygulanacak epidural analjezi, rahim ağzı açıklığının 4 cm olduğu zaman uygulanmaya başlanır. Bölgesel anestezi sağlandıktan sonra işlem için özel üretilmiş bir iğne yardımı ile bel omurlarının arasından epidural aralığa ulaşılır. Epidural analjezi sayesinde; etkin bir ağrı tedavisi yapılır, hareket kısıtlılığına neden olmaz ve psikolojik rahatlama sağlanır.

SPİNAL DOĞUM

Spinal doğum, epidural doğumun aksine sezaryen doğum yönteminde uygulanan bir anestezi çeşididir. Söz konusu yöntemde annenin bilinci açık olduğundan bebek doğar doğmaz bebeği görebilir. Bu nedenle birçok anne adayı doktorundan, doğum esnasında spinal anestezi uygulanmasını talep eder. Çoğu zaman epidural anestezi ile karıştırılan söz konusu uygulama, normal doğum yapanlara uygulanmaz. Sezaryen doğumda anne adayına anestezi verileceğinden bebeği ilk etapta göremez. Bu durum da annenin bu muhteşem heyecandan mahrum kalması anlamına gelir. Spinal doğum yönteminde, annenin bebeği doğar doğmaz görmesi mümkündür. Yapılan uygulamada annenin belden aşağı kısmı uyuşturulur ve doğum gerçekleştirilir. 

Daha Fazla Bilgi İçin Bizimle İleşim Kurunuz.

0533 385 67 73 Tıkla Ara

Tıkla Whatsapp'tan Soru Sor

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı